Medzinárodné dni - Slovensko

Medzinárodný deň solidarity oslobodených politických väzňov a bojovníkov proti fašizmu - Medzinárodný deň, ktorým sa pripomína oslobodenie väzňov z nacistického koncentračného tábora v Buchenwalde v roku 1945. Išlo o jeden z najväčších táborov na nemeckej pôde, ktorý zriadili v lete roku 1937. Ocitlo sa tu približne 250 000 ľudí z 36 krajín. Počet úmrtí je odhadovaný na 56 000 osôb, z nich 11 000 Židov. Títo ľudia sa stali obeťami nútenej práce v nepriaznivých podmienkach, zomierali v dôsledku hladu, vyčerpania, choroby, ľudských experimentov, ale aj činmi a zneužívaním SS stráže.
Svetový deň Parkinsonovej choroby - O tomto dni rozhodli v roku 1997 organizácie: WHO, Svetová asociácia pre Parkinsonovu chorobu (WPDA), Európska asociácia pre Parkinsonovu chorobu (EPDA). Je stanovený na počesť narodenia londýnskeho lekára Dr. Jamesa Parkinsona v roku 1755. Parkinsonova choroba je druhé najčastejšie sa vyskystujúce neurodegeneratívne ochorenie. Jej príčinou je degenerácia alebo deštrukcia častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za koordináciu a kontrolu pohybov. Tento deň je určený na posilnenie povedomia o tejto chorobe, jej príčinách, prevencii, liečbe a načúvaniu potrebám ľudí s Parkinsonovou chorobou a ich rodín a k rozvoju projektov, výskumu a inovácií.
Veľký piatok - Tento deň je pripomienka smrti Ježiša Krista na kríži. V kresťanskom kalendári je to piatok pred Veľkou nocou. Je súčasťou Svätého týždňa a veľkonočného tridua. Jedná sa o deň utrpenia a preto v rímskokatolíckych chrámoch sa v tento deň neslúži svätá omša, oltáre sú bez chrámového rúcha. Všetci veriaci sa postia od mäsitých pokrmov a najesť sa možno za deň len raz do sýtosti. Iba v tento deň je súčasťou liturgie uctievanie kríža a neoslavuje sa v ňom eucharistia, podáva sa však sväté prijímanie. Asi štyridsať štátov uznáva Veľký piatok ako sviatok pracovného pokoja.
Viac na Ťaháky-referáty.sk - Medzinárodné dni